Najnowsze artykuły

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Pełne i zmysłowe usta to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety większość kobiet nie jest nimi obdarzona w sposób naturalny, a przez lata usta...

Czytaj Więcej

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o placencie

Przeciętny człowiek zna jeden szybki fakt na temat łożysk: niektóre osoby je zjadają. Poza tym, większość z nas jest ładna w ciemności. Jak wiele rzeczy, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z pochwami, łożysko przez długi czas było ignorowane przez lekarzy. Jeśli nigdy nie widziałeś, łożysko jest tymczasowym narządem wewnętrznym, który jest wypełniony płynami i żyłami, i wygląda jak mielona wołowina (ostrożnie skonsultuj się z Google Images). Patrząc na to z boku, łożysko odgrywa kluczową rolę w rozwoju płodu, a także w sprawnym przebiegu ciąży dla nosiciela.

Pomimo tego, że cała jego praca jest wykonywana w czasie ciąży, łożysko jest historycznie badane *po porodzie*. Obecnie miejsca takie jak Human Placenta Project pracują nad tym, aby badać je w czasie rzeczywistym i dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób przyczynia się ono do lub zapobiega takim stanom jak przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy i cukrzyca ciążowa. Jest jeszcze tyle rzeczy, których *nie wiemy* o tym tajemniczym organie, ale oto co możemy powiedzieć z naukowym przekonaniem:

Że łożysko ma wiele pracy

W pierwszym miesiącu ciąży, pomiędzy blastocytem (zapłodnionym jajem) a ścianą macicy zaczyna się tworzyć łożysko. Od pierwszego dnia jego obowiązki również zaczynają rosnąć, a ostatecznie obejmują wszystko, od usuwania odpadów po dostarczanie płodowi tlenu i składników odżywczych. Istnieją również dowody na to, że łożysko wpływa nawet na mózg osoby noszącej płód, dzięki czemu może ona przystosować się do zmian w swoim środowisku przez cały okres ciąży - a wszystko po to, aby zwiększyć szanse na udany poród.

...a jego wpływ może wykraczać poza ciążę.

Jakby nie były wystarczająco zajęte, możliwe, że łożyska mają mikrobiom, co oznaczałoby, że pomagają kształtować podstawy systemu odpornościowego danej osoby przed jej urodzeniem - ale to wszystko jest jeszcze przedmiotem dyskusji. Jeśli to prawda, oznaczałoby to, że wiedza o łożysku może pomóc w przewidywaniu wyników zdrowotnych po latach i dziesięcioleciach od urodzenia.

Prawdopodobnie nie powinieneś jeść swojego...

Niezależnie od tego, czy dodaje się go do koktajlu, czy też zamienia w pigułkę, zjadanie własnego łożyska nazywane jest placentophagy, a wiele osób od dawna przestrzegało przed tą modną praktyką. Pomimo tego, co możesz przeczytać o zdolności łożyska do zapobiegania depresji poporodowej, zwiększania energii lub pomocy w laktacji, prawda jest taka, że nie istnieje żaden spójny historyczny precedens jedzenia łożyska - czy należy ono do Ciebie czy do kogoś innego. W rzeczywistości, jeśli pacjentka *do* zjeść łożysko, może narazić siebie (i wszystkie osoby karmiące piersią) na potencjalne ryzyko wystąpienia wielu infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Ponadto, połknięcie łożyska, które zawiera hormony i wszelkiego rodzaju szkodliwe substancje, które odfiltrowuje z dala od płodu, może mieć w rzeczywistości niepożądane skutki, takie jak wysuszanie zapasów mleka.

Nie wszystkie łożyska są takie same

Placki mają geny, które są specyficzne dla danego gatunku. Z tego powodu istnieje wiele sprzecznych opinii na temat tego, czy badania prowadzone na innych ssakach (czytaj: większość istniejących badań nad łożyskami) są w ogóle istotne dla funkcjonowania łożyska w czasie ciąży ludzkiej. Ponadto, systemy reprodukcyjne i ciąża różnią się również w zależności od gatunku. Na przykład niektóre ssaki, takie jak króliki, zjadają swoje własne łożyska (a niektóre nie!), a większość ssaków nie ma cykli miesiączkowych, jak ludzie. Jeśli nadal chcesz zjeść swoje łożysko, po prostu upewnij się, że masz dokładną rozmowę z lekarzem specjalistą, zanim to zrobisz.