Najnowsze artykuły

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Pełne i zmysłowe usta to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety większość kobiet nie jest nimi obdarzona w sposób naturalny, a przez lata usta...

Czytaj Więcej

Olejki eteryczne na każdą fazę cyklu

Uwaga: Olejki eteryczne nigdy nie powinny być stosowane w celu zastąpienia leczenia medycznego.

Jeśli chodzi o zapewnienie naszym ciałom najlepszej #selfcare, dobre rzeczy często przychodzą w butelkach. Nie, nie w tych wypełnionych pinot noir (choć nie odmówię sobie kieliszka). Mówię o olejkach eterycznych.

Olejki eteryczne nie tylko ukoją Cię do snu i rozluźnią obolałe mięśnie, ale te naturalne środki mogą Cię również ożywić w ponury dzień, pomóc Ci odnaleźć swoje duszne ja i skupić się na sobie.

"Olejki eteryczne są kwintesencją integracji umysł-ciało" - mówi Amy Galper, konsultantka ds. wellness i współzałożycielka Nowojorskiego Instytutu Studiów Aromatycznych. "Dostarczają one zarówno doświadczenia fizjologicznego, poprzez to, co jest wchłaniane do naszego ciała, jak i doświadczenia psychologicznego, które częściej niż nie jest policzalne".

Najlepsza część? Pachną niesamowicie.

Jeśli szukasz więcej sposobów, aby przynieść naturalne uzdrowienie do swojej codziennej rutyny, oto najlepsze olejki eteryczne, aby uzupełnić każdą fazę cyklu - plus, DOs i DON'Ts z ich używania, więc można złagodzić stres, naładować, i żyć swoje najlepsze (naturalnie pachnące) życie.

Faza 1: Menstruacja

Kiedy zaczynasz kilka pierwszych dni krwawienia, możesz czuć się zmęczona, potrzebować spokoju lub samotności, być szczególnie refleksyjna lub pragnąć trochę czasu dla siebie.

Aby pomóc Ci zharmonizować się z tymi regeneracyjnymi potrzebami, Galper sugeruje otoczenie się kadzidłem, które "może pomóc wyciszyć umysł, skupić uwagę i uważność do wewnątrz oraz uspokoić nerwową energię".

Jeśli czujesz się szczególnie łagodna wobec siebie lub innych, Galper poleca również olejek różany, który pielęgnuje centrum serca i promuje regenerację oraz miłość do samej siebie.

Faza 2: Okres przedowulacyjny

Kończący się okres często pozostawia uczucie nowej determinacji (czytaj: gotowości do zrobienia wszystkiego!!!). Twoje ciało zacznie budzić się bardziej odświeżone, pełne energii i gotowe do realizacji wielkich planów, nad którymi do tej pory siedziałaś.

A kiedy jesteś gotowy do slay, New York-based multi-disciplinary praktyka sztuki uzdrawiania, Anna Brooke, jest wszystko o moczenie się trochę mięty pieprzowej i dzikiej pomarańczy. "Ta mieszanka jest doskonała do skupienia uwagi. Pomarańcza pomaga mi rozjaśnić perspektywę, a mięta pieprzowa pobudza i koncentruje mój umysł".

Aby pomóc jej uchwycić dzień, Brooke wybiera również cytrynę - która pomaga wspierać zdrowy poziom dopaminy w mózgu - i grejpfruta. "Grejpfrut jest bardzo bogaty w limonen, który jest doskonałym wsparciem dla wątroby, aby naturalnie się odtruwać". (Nowa faza, nowa ty, prawda?!).

Faza 3: Owulacja

Po ciężkiej harówce, Twoje ciało jest już gotowe do gry... twardej. Podczas gdy Twoje jajniki zaczynają się burzyć, Ty prawdopodobnie będziesz się czuła bardziej zmysłowo, figlarnie i będziesz gotowa na spotkania towarzyskie. Ale zanim zaczniesz się przytulać ze swoim partnerem lub przygotujesz się na gorącą randkę, zarówno Galper jak i Brooke polecają jaśmin, aby wszystko, no wiesz, zaczęło się układać.

"Jaśmin jest niesamowity! Często używa się go jako afrodyzjaku" - mówi Brooke, która lubi również wetiwer, aby utrzymać się na poziomie, gdy jest poza domem.

"To naprawdę seksowny zapach, który pięknie przenosi się z dnia na noc, ale jest też naprawdę uziemiający i utrzymuje moje decyzje na ziemi, gdy się bawię".

Faza 4: Przed menstruacją

Ahh, faza chwały. Poza tym, że masz ochotę na ciasto czekoladowe, trójpokładowego burgera i pokój pełen puszystych szczeniaków, które przez cały czas będą cię tylko kochać, prawdopodobnie czujesz się też bardziej niespokojna, drażliwa i przygnębiona. W międzyczasie, twoje ciało może zamienić się w centrum bólu głowy/skurczu/bólu pleców. I chociaż *każde ciało* jest inne i doświadcza innych objawów, istnieje kilka ogólnych zapachów, które mogą pomóc rozjaśnić sytuację.

Dla Galpera jest to szałwia muszkatołowa, która może pomóc zrelaksować się ciału i złagodzić skurcze i spazmy. "Imbir może również pomóc złagodzić bóle, jednocześnie pomagając się uziemić i wyciszyć" - dodaje.

A jeśli czujesz, że Twoje emocje są wszędzie (a nawet trochę...), sięgnij po ulubioną mieszankę Brooke: "Używam mieszanki drzewa cedrowego, petitgrain, bergamotki i wetiweru, aby pomóc mi się uspokoić. Drzewo cedrowe jest bogate w seskwiterpeny, związki chemiczne, które mogą oddziaływać bezpośrednio na część naszego mózgu odpowiedzialną za walkę lub ucieczkę. Efekt jest głęboko kojący i uspokajający". Dodaj petitgrain, aby pomóc w łagodzeniu napięcia i uczucia stresu, oraz bergamotkę i wetiwer, aby dopełnić całości wspierającej i uziemiającej kombinacji.

DOB i DON'Ts stosowania olejków eterycznych

Choć dyfuzja może być najbardziej popularnym sposobem korzystania z olejków eterycznych, niektórzy użytkownicy wolą DIY własne sprayu pokoju, stosuje się olejek bezpośrednio na skórę, a nawet spożywać je (jako suplementy lub dodając kroplę lub dwie do szklanki wody). Jednakże, jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa:

  • DON'T spożywać oleje bez robienia badań pierwszy. "Upewnij się, że olejki, których używasz, są czyste i klasy terapeutycznej", mówi Brooke. "Niektóre firmy używają syntetycznych składników i wypełniaczy, które mogą pachnieć jak składnik na etykiecie, ale mogą być bardzo szkodliwe dla twojego zdrowia". Jeśli nie jesteś pewien, co jest dla ciebie najlepsze, skonsultuj się z lekarzem.
  • Poznaj swoje ciało (i swoje olejki), zanim zastosujesz cokolwiek na skórę. Jeśli jesteś wrażliwy na syntetyczne substancje zapachowe, pamiętaj, aby dwukrotnie sprawdzić etykiety, aby upewnić się, że twoje olejki są czyste i wolne od wypełniaczy. Brooke radzi również zachować ostrożność przy stosowaniu olejków cytrusowych, ponieważ mogą one powodować, że skóra będzie szczególnie wrażliwa na światło.
  • NIE używaj olejków w pobliżu zwierząt domowych lub noworodków. "Dyfuzja nie jest zalecana dla matek noworodków ani do dodawania do kąpieli niemowląt, zarówno rozcieńczonych, jak i nie" - mówi Galper. Jeśli masz w pobliżu futrzanych przyjaciół, zadbaj o dobrą wentylację pomieszczenia i oczyść ręce z olejków, zanim zaczniesz je głaskać.
  • Zachowaj ostrożność podczas rozpylania lub dyfuzji we wspólnej przestrzeni. "Zawsze warto dowiedzieć się, czy ktoś jest wrażliwy na zapach lub uczulony na jakieś owoce, kwiaty lub zioła, zanim zaczniesz rozpylać" - mówi Brooke. "Niebo jednej osoby może być piekłem innej osoby, więc proszę być uważnym i zapytać przed dyfuzją".

Czy masz jakieś ulubione mieszanki olejków, które pomagają ukoić zły dzień lub dodać energii dobremu?