Najnowsze artykuły

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Pełne i zmysłowe usta to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety większość kobiet nie jest nimi obdarzona w sposób naturalny, a przez lata usta...

Czytaj Więcej

Lekarze w ciąży i opcje porodowe


Pozytywne nastawienie i styl życia to bardzo ważne aspekty zdrowej ciąży, ale wymaga również dobrej opieki prenatalnej i pomocy pracownika służby zdrowia. Ważne jest, aby być dobrze poinformowaną o swoich możliwościach i zdecydować się na plan porodowy, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów związanych z ciążą, pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz ten potwierdzi ciążę i doradzi Ci w wyborze specjalistów, którzy pomogą Ci monitorować ciążę.

Niektórzy lekarze praktyki rodzinnej zapewniają opiekę prenatalną i uczęszczają na porody. Możesz również zdecydować się na wizytę u ginekologa-położnika (OB-GYN) lub pielęgniarki-śpiewicy. Wielu położników współpracuje z położnymi w tym samym gabinecie, dzięki czemu mogą oni łatwo dzielić się opieką nad swoimi pacjentkami.

Położnik-ginekolog
OB-GYN jest lekarzem specjalizującym się w opiece nad kobietami i ich zdrowiem reprodukcyjnym. Położnictwo zajmuje się w szczególności ciążą i porodem, a ginekologia obejmuje opiekę nad kobiecym układem rozrodczym poza ciążą.

Twój położnik przeprowadzi cię przez całą ciążę. Możliwe, że lekarz, u którego widziałaś/eś swoje potrzeby w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, może praktykować tylko ginekologię. W tym przypadku zostaniesz skierowana do kliniki OB-GYN z aktywną praktyką położniczą.

Położna
Położna oferuje podobne usługi jak położnik, ale w środowisku niechirurgicznym. Położne to zazwyczaj pielęgniarki, które posiadają dodatkowe przeszkolenie w zakresie położnictwa. Większość położnych w Stanach Zjednoczonych to pielęgniarki, które ukończyły szkolenie w tej dziedzinie.

Położna może być doskonałą opcją jako główny przewodnik w ciąży o niskim ryzyku. Jeśli podczas ciąży, porodu lub porodu pojawią się jakiekolwiek komplikacje, może być konieczna wizyta u ginekologa.

Położnictwo i położnictwo bardzo często mogą się uzupełniać. Położne nie wykonują porodu cesarskiego (potocznie nazywanego cięciem cesarskim), dlatego też zabieg zostanie odesłany z powrotem do położnika.

Wiele położnych praktykuje w różnych środowiskach i może pomóc przy porodach, które odbywają się w szpitalach, domach lub w specjalnych ośrodkach porodowych.

Doula
Doula jest laikiem, który jest szkolony na towarzysza pracy. Doula nie jest lekarzem. Ich podstawową rolą jest oferowanie emocjonalnego i fizycznego wsparcia podczas porodu.

Doulas może być zaangażowany przez cały okres ciąży lub tylko podczas porodu i porodu. Doulas oferuje również wsparcie i doradztwo po porodzie (po porodzie).

Partner urodzeniowy
Partner porodowy może zaoferować wsparcie i komfort podczas porodu i porodu. Może to być każdy, od współmałżonka lub partnera do dobrego przyjaciela.


Opcje urodzeń
Coraz częściej kobiety mogą wybierać, jak i gdzie będą rodzić. Chociaż większość decyzji dotyczących porodu nie może zostać sfinalizowana przed samym porodem, ważne jest, aby zrozumieć swoje opcje i mieć wyobrażenie o tym, co jest dla Ciebie właściwe.

Narodziny w szpitalu
Większość dzieci urodzonych w Stanach Zjednoczonych rodzi się w środowisku szpitalnym. W Twojej okolicy może być kilka szpitali. Ty i twój lekarz możecie ustalić, który szpital jest odpowiedni dla twojego porodu.

Szpitale posiadają sale porodowe i porodowe oraz sale operacyjne dla sekcji C. Większość szpitali dysponuje salami porodowymi i porodowymi oraz salami operacyjnymi dla sekcji C. Większość szpitali dysponuje salami porodowymi i porodowymi oraz salami operacyjnymi dla sekcji C. Większość szpitali dysponuje salami porodowymi i porodowymi.

Wiele szpitali organizuje wycieczki po oddziale położniczym dla oczekujących rodziców.

Ośrodki porodowe
Są to wolnostojące ośrodki, które opowiadają się za "naturalnym porodem" (poród bez pomocy lekarstw) dla kobiet o niskim ryzyku powikłań ciążowych, które rodzą w terminie (37 do 42 tygodni). W ośrodkach porodowych panuje często bardziej domowa atmosfera porodu.

Opieka medyczna jest sprawowana przez pielęgniarki-położne lub dyplomowane położne. Na miejscu nie ma lekarza położnika ani anestezjologa i nie ma możliwości wykonania cesarskiego cięcia.

Położne są szkolone w zakresie oceny potencjalnych problemów przez cały okres rozrodczy i w razie potrzeby kierują pacjentki do opieki położnika w szpitalu.

Narodziny wodne
Porody wodne nie są powszechnie stosowane w środowisku położniczym, ale są bardziej akceptowane wśród położnych. Większość porodów wodnych odbywa się w domu, ale niektóre szpitale i ośrodki porodowe oferują usługi porodów wodnych.

Zwolennicy porodów wodnych sugerują, że woda odpręża matkę i ułatwia poród i poród. Ryzyko utonięcia jest niewielkie, ponieważ noworodek nie bierze pierwszego oddechu, dopóki nie zostanie wystawiony na działanie powietrza. Nie ma dowodów na zwiększone negatywne skutki dla niemowląt, które przeszły poród w wodzie.

Porody w wodzie nie są zalecane dla kobiet, które są narażone na komplikacje lub przedwczesny poród i wymagają dokładniejszego monitorowania.

Narodziny w domu
Szpitalny poród nie jest dla wszystkich. Posiadanie dziecka w zaciszu własnego domu może być dla Ciebie najlepszą opcją. Minusem jest to, że opieka w nagłych wypadkach nie jest dostępna od razu, jeśli podczas porodu lub porodu powinny pojawić się komplikacje.

Specjaliści zajmujący się kobietami rodzącymi w domu są szkoleni w zakresie zapewnienia ograniczonej opieki medycznej, takiej jak odsysanie i podawanie tlenu.

Plan narodzin
Plany porodowe stają się coraz bardziej powszechne, ponieważ coraz więcej kobiet i ich partnerów aktywnie angażuje się w proces podejmowania decyzji dotyczących ciąży i porodu. Oczekujący rodzice powinni wypełnić plan porodowy przed terminem porodu i omówić opcje i preferencje ze swoim lekarzem.

Plan narodzin może obejmować takie tematy jak:

  • uśmierzanie bólu podczas porodu
  • pozycje dostawy
  • wspomagane preferencje dotyczące dostaw
  • timeline for holding the baby
  • każąc partnerowi przeciąć pępowinę

Plany porodowe nie są ustalone w kamieniu. W przypadku wystąpienia komplikacji mogą się one zmienić w trakcie porodu i porodu.


Zajęcia porodowe
Zapisanie się na zajęcia porodowe to świetny sposób na przygotowanie do porodu i porodu, a także możliwość zadawania wszelkich pytań i zgłaszania wszelkich wątpliwości przeszkolonemu instruktorowi porodu.

Większość szpitali oferuje zajęcia, które mają na celu dostarczenie informacji na temat porodu i technik, które pomogą Ci się zrelaksować podczas porodu. Możesz również zdecydować się na zajęcia prenatalne prywatnie w swoim domu lub w domach opieki społecznej.