Najnowsze artykuły

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Pełne i zmysłowe usta to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety większość kobiet nie jest nimi obdarzona w sposób naturalny, a przez lata usta...

Czytaj Więcej

Co to za sprawa z infekcjami drożdżowymi?

Często kończymy nie ucząc się o infekcjach drożdżakowych, dopóki już ich nie mamy! Więc, po pierwsze: Nigdy nie należy się wstydzić infekcji drożdżakowej. To nie znaczy, że jesteś "nieczysty" albo zrobiłeś coś złego. Nie ma nic do zyskania, oceniając siebie za l'l extra candida.

Co to jest infekcja drożdżakowa?

Infekcja drożdżakowa jest spowodowana przerostem drożdżaków, rodzajem naturalnie występujących drożdży, które wisi w twoim ciele. Inne nazwy infekcji drożdżakowej to "candidal vaginitis, "vaginal candidiasis" lub "vulvovaginal candidiasis". Naukowcy szacują, że około 20% osób z drożdżakami z pochwy może mieć drożdżaki bez żadnych objawów. W przypadku zaburzenia równowagi, altówka! Masz infekcję drożdżakową.

znasz objawy

Nie wszystkie infekcje drożdżakowe są takie same. Niektóre są bardziej subtelne, inne nie do zignorowania. Aby mieć infekcję drożdżową, trzeba tylko wykazać niektóre z objawów - nie wszystkie. Objawy obejmują pieczenie, swędzenie, obrzęk lub zaczerwienienie, ból podczas seksu, pieczenie podczas sikania i nieprawidłowe białe/szare wydzieliny z pochwy, które mogą być ~cottage cheesey~ w teksturze.

Czasami ta wydzielina silnie pachnie chlebem. (W doświadczeniu tego pisarza, tak, czynnik zakwasu jest *rzeczywisty*).

Jeśli nie jesteś pewien, czy to infekcja drożdżowa/to twoja pierwsza/to dzieje się z tobą cały czas, ale tym razem jest naprawdę inna, sprawdź u lekarza. Pamiętaj: W przypadku każdej diagnozy i planu leczenia, należy zawsze najpierw skonsultować się z lekarzem.

dlaczego mi się to zdarza?

To jest super osobiste! Zakażenia drożdżakowe nie są chorobami przenoszonymi drogą płciową i mogą być spowodowane przez *loty* rzeczy poza seksem. (Kiedyś zakontraktowałem jedną z nich, ponieważ grałem w myjkę w renesansowym faire, zatopiłem się w studni i cały dzień chodziłem w mokrym kostiumie). Według CDC, możesz być bardziej narażona na zakażenie drożdżakami, jeśli bierzesz antybiotyki, jesteś w ciąży, stosujesz hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak pigułki, albo masz osłabiony system odpornościowy.

Faktem jest: Nasze pochwy mogą być dość wrażliwe. Wiele różnych rzeczy może wyrzucić z siebie ich ekosystem.

wykluczyć bakteryjną waginozę

Często mylona z infekcją drożdżową, bakteryjna waginoza (B.V.) ma nieco inne objawy. Może wystąpić nieprawidłowa wydzielina, ale będzie ona bardziej żółto-zielona niż biało-szara w przypadku infekcji drożdżakowej. Zapach jest zazwyczaj bardziej ostry - bardziej rybny niż gotowy.

Jest to mój osobisty ulubiony sposób na zidentyfikowanie mojego ~sitch~, ponieważ pomimo tego, że mam notorycznie okropny zmysł węchu, rybkowatość BV jest wystarczająco silna, aby mnie wyciągnąć. Bo tam *jest* nakładanie się objawów infekcji drożdżakowych, BV, i UTI, ważne jest, aby uzyskać pełną diagnozę od lekarza.

jak leczyć infekcję drożdżakową

Na szczęście, infekcje drożdżowe są dość proste w leczeniu. Masz wiele możliwości leczenia bez recepty, takich jak pigułki, kremy i inne czopki z pochwy. Są one dość skuteczne (80-90% skuteczności!).

Według Healthline łagodna infekcja drożdżakowa może usunąć się w ciągu zaledwie kilku dni, podczas gdy cięższe mogą trwać nawet do 2 tygodni. Jeśli objawy nie ustępują, należy udać się do lekarza po receptę. Ponadto, mogą się upewnić, że nic innego się nie dzieje. Objawy infekcji drożdżakowej, takie jak ból podczas seksu, pieczenie podczas sikania i nieprawidłowa wydzielina, pokrywają się z innymi zagrożeniami dla zdrowia.

środki bezpieczeństwa w domu

Więc, co z homeopatycznymi lekami? (Możesz mieć przyjaciela, który przysięga, wkładając do pochwy obrany czosnek lub mrożone kostki jogurtu probiotykowego). Anegdotycznie, niektórzy ludzie donoszą o znalezieniu ulgi przez olejek z drzewa herbacianego, specjalnie przygotowane czopki z kwasem borowym (nie stosować w ciąży!), i umieszczenie jogurtu bezpośrednio na pochwie. Bądź ostrożny próbując rzeczy takie jak to; nie chcesz zdenerwować pH pochwy więcej. Dla porównania, zdrowe pH pochwy jest około 3,5 do 4,5. Zawsze najlepiej jest skonsultować się z profesjonalistą!

Ale jest wiele prostych rozwiązań, które można zrobić w domu, aby pomóc swojemu ciału! Wycinając cukier i gluten z diety, możesz zagłodzić drożdże. Prowadzone są również badania nad wpływem jedzenia niesłodzonego, probiotycznego jogurtu.

Czy powinienem uprawiać seks, jeśli mam infekcję drożdżową?

Seks z infekcją drożdżakową jest często dość bolesny, ale jeśli chcesz to zrobić... zrób to! Wystarczy znać fakty. Podczas gdy infekcje drożdżakowe zazwyczaj nie przenoszą się podczas seksu, to może się zdarzyć; więc jeśli twój partner ma jakieś objawy, powinien się leczyć!

Jest to również bardzo rzadkie, ale nie niemożliwe dla osób z penisami, aby uzyskać infekcje drożdżakowe, więc należy zachować ostrożność. Używanie prezerwatyw to świetny pomysł. Jeśli uprawiasz seks, powinieneś również pamiętać o podjęciu środków ostrożności przed przedostaniem się lub rozprzestrzenianiem się drożdżaków w jamie ustnej (infekcja drożdżakowa w jamie ustnej... yikes). Prawdopodobnie najbezpieczniej jest unikać seksu oralnego lub po prostu poczekać, aż infekcja ustąpi.

Ponownie, jest mało prawdopodobne, że coś się wydarzy... ale może się wydarzyć! Upewnij się, że komunikujesz swoją sytuację i granice z partnerem przed uprawianiem seksu, aby każdy był świadomy i mógł wyrazić świadomą zgodę.

środki zapobiegawcze

Najlepszym sposobem na zapobieganie infekcji drożdżakowej jest, cóż, podjęcie środków zapobiegawczych. Sugerujemy noszenie oddychającej bielizny bawełnianej i po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, być może dodanie probiotyku do porannej rutyny witaminowej.

Unikaj również czynności, które mogłyby podrażniać pochwę, takich jak dublowanie lub używanie pachnących mydeł i balsamów. Wiele tak zwanych "kobiecych kosmetyków pielęgnacyjnych" może wyrządzić więcej szkody niż pożytku - trzymaj się produktów bezzapachowych i zaufaj swojej samoczyszczącej się pochwie, aby robić to, co do niej należy.