Najnowsze artykuły

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Pełne i zmysłowe usta to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety większość kobiet nie jest nimi obdarzona w sposób naturalny, a przez lata usta...

Czytaj Więcej

Co należy wiedzieć o Metodzie Świadomości Płodności

Niewiele jest wyborów tak osobistych, jak wybór metody kontroli urodzeń - nawet określenie kontroli urodzeń jako "kontrola urodzeń" jest nieco mylące. Wielu ludziom przepisuje się hormonalne metody kontroli urodzeń z powodów innych niż zapobieganie ciąży, takich jak łagodzenie trądziku, obfitych miesiączek, a nawet objawów innych zaburzeń menstruacyjnych.

Z drugiej strony, dla osób aktywnych seksualnie, które chcą zapobiec ciąży *bez przyjmowania hormonów*, możliwości te mogą być ograniczone. Dodaję tę notatkę, ponieważ choć uwielbiam moją wkładkę, rozmowy o kontroli urodzeń (zwłaszcza w Internecie!) często przechodzą w stronę hormonalną, a nie nie hormonalną - tak nie powinno być. Różne metody sprawdzają się u różnych ludzi i nie szkodzi, że ustalenie, co działa najlepiej, wymaga czasu. Jeśli hormonalna antykoncepcja urodzeń nie działa dla Ciebie (lub zdecydujesz się jej nie stosować), Ty i Twój lekarz bylibyście najlepiej przygotowani do stworzenia planu antykoncepcyjnego, który będzie odpowiadał Twojemu stylowi życia.

Poza metodami barierowymi (prezerwatywy i przepony), metodą antykoncepcji, o której być może słyszałaś, jest metoda świadomości płodności lub metoda rytmiczna.

jak działa metoda świadomości płodności

Tak jak to jest napisane na puszce, metoda uświadamiania płodności polega na byciu... świadomym swojej płodności. Ściśle obserwując swój cykl, przewidując i identyfikując owulację, metoda świadomości płodności teoretycznie pozwala użytkownikom uniknąć stosunków płciowych, które mogłyby doprowadzić do ciąży (lub zastosować metodę barierową) w dniach, w których są najbardziej płodne.

Jak możesz sobie wyobrazić, śledzenie cyklu może być łatwo stosowane również w przypadku par próbujących począć. Jeśli chcesz zajść w ciążę, skorzystanie z metody uświadamiającej płodność jest bardziej prawdopodobne - nie musisz się martwić o metodę zapasową, itp.

Jeśli już śledzisz swój okres i pamiętasz z klasy naukowej, że owulacja zwykle ma miejsce tuż przed tym okresem, może się to wydawać stosunkowo proste. Ścisłe śledzenie swojego cyklu, z precyzją potrzebną do niezawodnego zapobiegania ciąży, staje się nieco bardziej skomplikowane.

jak śledzić swój cykl i owulację

Czasami, gdy ludzie odnoszą się do swojego "cyklu menstruacyjnego", to co tak naprawdę mają na myśli, to dni lub tygodnie, w których menstruują. Faktycznie, osoby, które przechodzą menstruację są zawsze technicznie pośród swojego cyklu menstruacyjnego - jeśli potrzebujesz szybkiego odświeżenia faz cyklu menstruacyjnego (menstruacja, faza pęcherzykowa, faza lutealna i owulacja), sprawdź ten podział. Zasadniczo, podczas gdy wiemy, że średni cykl miesiączkowy wynosi około 28 dni, przy czym owulacja przypada zazwyczaj na 14 dni, jedyną osobą, która może znać *swoją* fazę cyklu jest Ty.

Świadomość płodności może uzupełnić tę wiedzę za pomocą kilku różnych metod:

  • Prowadząc kalendarz (metoda dni standardowych), aby śledzić swój cykl, oraz wykorzystując typowe dni płodne, jak wspomniano powyżej, aby oszacować owulację. Najlepiej sprawdza się to u osób z regularnymi cyklami trwającymi od 26 do 32 dni. W dniach, które zostały określone jako typowo najbardziej płodne (dzień 8-19), należy unikać seksu reprodukcyjnego lub stosować metodę barierową, aby uniknąć ciąży. Do weryfikacji owulacji można również zastosować testy owulacji bez recepty (powinny to być testy ciążowe w aptece).
  • Zapoznanie się ze śluzem szyjki macicy, który prawdopodobnie jest śluzem produkowanym przez szyjkę macicy. Słowo "śluz" mnie przeraża, ale robię to dla was. Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że wydzielina z twojej pochwy jest inna (tzn. jest jej więcej) w tygodniu poprzedzającym twój okres, to masz przewagę. Tak, przed owulacją szyjka macicy wytwarza więcej śluzu, który również wydaje się cieńszy, podczas gdy po owulacji śluz będzie się zmniejszał i zagęszczał. Należy pamiętać, że na sposób pojawiania się śluzu szyjki macicy może mieć wpływ wiele czynników zewnętrznych, w tym leki, produkty stosowane w okresie jajeczkowania, a także stosowanie lubrykantów.
  • Biorąc pod uwagę Twoją temperaturę - kolejną zabawną rzeczą, której możesz nie wiedzieć o owulacji (nie wiedziałam!) jest to, że temperatura Twojego ciała lekko wzrasta po jej zakończeniu. Aby skorzystać z tej metody, ludzie są kierowani do rejestrowania swojej temperatury z samego rana każdego dnia za pomocą termometru przeznaczonego do planowania rodziny (inne mogą nie być tak skuteczne). Według NHS: "Uważaj przez 3 dni z rzędu, kiedy temperatura jest wyższa niż przez wszystkie 6 poprzednich dni. Wzrost temperatury jest bardzo mały, zwykle około 0,2C (0,4F). Prawdopodobnie nie jesteś już płodna w tym czasie."

Stosowanie tych trzech metod razem nazywa się metodą objawowo-termiczną i zwiększa skuteczność. Zgodnie z Healthline, ludzie powinni śledzić co najmniej 6-12 cykli przed poleganie na metody świadomości płodności dla antykoncepcji. Należy powtórzyć, że należy również porozmawiać z ginekologiem o każdej nowej metodzie antykoncepcji, którą się stosuje.

czy metoda uświadamiania płodności jest skuteczna?

Istnieje wiele sceptycyzmów co do stosowania świadomości płodności jako metody antykoncepcji, a także inne wskaźniki "skuteczności" kontroli urodzeń, wynikające z różnicy pomiędzy procentami "stosowania idealnego" a "typowego". Stosowanie doskonałe oznacza, że ludzie nie są ludźmi, a rzeczy nigdy nie idą źle lub harmonogramy nigdy się nie zmieniają. Wiele metod kontroli urodzeń, w tym świadomość płodności, wydaje się mieć wysoce skuteczne wskaźniki użycia idealnego - są to niewiarygodne liczby, więc nawet nie będę ich cytować.

Mając to na uwadze, zgodnie z HHS, metoda świadomości płodności jest tylko 75% skuteczna, co oznacza, że na każde 100 osób stosujących tę metodę, 25 zachodzi w ciążę. W związku z tym, myślenie o tym, jaki styl życia prowadzisz i czy możliwe jest śledzenie swojego cyklu z niezbędną precyzją, powinno być brane pod uwagę przez każdego, kto myśli o poleganiu wyłącznie na metodzie świadomości płodności.

Jak już wcześniej wspomniano, nie zapominaj, że wiele metod antykoncepcyjnych może być również stosowanych w połączeniu z innymi, np. prezerwatywy, w celu zwiększenia skuteczności. Świadomość płodności nie zapewnia również ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego też metody barierowe powinny być zawsze stosowane w przypadku nowych partnerów lub partnerów, których nie znasz ich statusu testowego. Świadomość płodności może nie być dla Ciebie *jedyną prawdziwą* kontrolą urodzeń, ale wykorzystanie jej do głębszego poznania swojego ciała i jego rytmu może być tego warte!