Najnowsze artykuły

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Pełne i zmysłowe usta to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety większość kobiet nie jest nimi obdarzona w sposób naturalny, a przez lata usta...

Czytaj Więcej

Co musisz wiedzieć o ciąży chemicznej

Ciąża jest pięknym cudem, ale czasami jest po prostu myląca. Niezależnie od tego, czy byłaś już wcześniej na tej drodze, czy dopiero co próbujesz zajść w ciążę, ważne jest, aby zrozumieć, czym jest ciąża chemiczna. Wiem, że te słowa brzmią strasznie, i szczerze mówiąc, tak jakby były. Po pierwsze, powinna pani zrozumieć, że wczesne poronienia są w rzeczywistości dość powszechne i tak wiele kobiet przez nie przechodzi, a później ma zdrowe dzieci. 

Ciąża chemiczna lub biochemiczna to poronienie, które następuje bardzo wcześnie, przed 5. tygodniem ciąży. W rzeczywistości jest tak wcześnie, że ultradźwięki nadal nie są w stanie wykryć ciąży. Jednak test ciążowy mógł ją wykryć, ponieważ początkowo stężenie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) jest podwyższone. Wiele kobiet nawet nie wie, że są w ciąży, kiedy tak wcześnie doświadczają poronienia. Jednak bez względu na to, czy wiesz i doświadczasz straty, może to być bardzo niszczące. Tak więc weź mamę serca, nawet jeśli ciąże chemiczne są dość powszechne, mogą być one również bardzo trudne dla Ciebie emocjonalnie. 

FAKTY I STATYSTYKI
Ciąże chemiczne stanowią od 50 do 75 procent wszystkich poronień (Healthline)
Tylko dlatego, że miałaś fałszywie pozytywny test ciążowy nie oznacza, że byłaś w ciąży chemicznej, ponieważ może się to zdarzyć z wielu powodów.
Ciąże chemiczne zazwyczaj zachodzą z powodu nieprawidłowości chromosomowych (ACOG)
Gdy IVF nie powiedzie się, często prowadzi do chemicznej ciąży.
Praca, wykonywanie, seks lub kontrola urodzeń nie powoduje utraty ciąży (ACOG)
Zaawansowany wiek macierzyński, stan tarczycy lub zaburzenia krzepnięcia mogą zwiększyć ryzyko przedwczesnego poronienia.

PRZYCZYNY CHEMICZNEJ CIĄŻY
Nie ma dokładnej przyczyny, a jak mówiliśmy wcześniej, ciąże chemiczne są dość powszechne, więc nie należy obwiniać ani siebie, ani swojego partnera. Poniżej wymieniono kilka możliwych czynników, które mogą być przyczyną wczesnego poronienia. 

Zaburzenia chromosomalne - jest to najczęstsza przyczyna wczesnych poronień. Większość kobiet nosi po tym zdrowe dziecko. 
Poziomy hormonów - Niektóre hormony muszą być obecne na wysokim poziomie, aby wspomagać rozwój płodu. 
Niewłaściwa implantacja - Jeśli w macicy występują nieprawidłowości, zarodek może nie zostać prawidłowo wszczepiony. Częstą tego przyczyną są fibroidy, które można usunąć. 
Niska masa ciała - Kobiety, które nie osiągają masy ciała odpowiadającej ich BMI, mogą być bardziej narażone na poronienie. 
SYMPTOMY
Niektóre kobiety nie mają żadnych objawów, ale dla innych ciąża chemiczna może mieć charakter menstruacyjny i wiązać się z krwawieniem z pochwy. 

Wystąpienie miesiączki po dodatnim teście ciążowym
Plamistość świetlna (nie zawsze oznacza, że byłaś w ciąży chemicznej, więc zachowaj spokój to może być krwawienie z implantacji)
Menstruacyjne jak skurcze
ZOBACZYĆ SIĘ Z LEKARZEM 
Jeśli miałaś pozytywny wynik testu ciążowego, powinnaś zgłosić się do lekarza. Będzie on mógł albo potwierdzić ciążę, albo poinformować Cię o tym, dlaczego wynik testu był fałszywie pozytywny. Powinieneś natychmiast udać się do lekarza, jeśli uważasz, że zaszłaś w ciążę chemiczną, nawet jeśli nie zrobiłaś jeszcze testu. 

Należy pamiętać, że zazwyczaj nie jest konieczne żadne fizyczne leczenie, ponieważ jest ono tak wczesne. Po utracie ciąży jedynym zabiegiem, który może być konieczny, jest usunięcie tkanki. W przypadku wczesnej utraty ciąży jest to mało prawdopodobne. Twój lekarz będzie jednak musiał się upewnić, że wszystkie tkanki przeszły. Twój OB/GYN może być również pomocny w znalezieniu specjalisty ds. zdrowia psychicznego, jeśli Ty lub Twój partner chcielibyście z kimś porozmawiać.  

UTRZYMANIE NADZIEI PO CHEMICZNEJ CIĄŻY

Ciąże chemiczne są powszechne i nie są oznaką, że nie można zajść w ciążę. Wiele kobiet przechodzi dalej przez szczęśliwe, zdrowe ciąże. Lekarze często uznają to za pozytywne, ponieważ jest to dowód na to, że możesz zajść w ciążę. W rzeczywistości możesz zajść w ciążę już dwa tygodnie po ciąży chemicznej. Wiedza o tym wszystkim nie zawsze sprawia, że czujesz się lepiej, więc mów otwarcie o swoich uczuciach i przypomnij sobie, że robi się lepiej. Co to ma być, będzie!

Tak samo niszczycielski jak przechodzenie przez wiele wczesnych poronień, nie jest to powód do niepokoju. Jeśli miałaś trzy poronienia z rzędu, lekarz może wysłać Cię do specjalisty ds. płodności, aby wykluczyć wszelkie problemy medyczne. Specjalista ten będzie w stanie udzielić Ci porady, ale często zdarza się, że nie znajdują oni żadnych problemów medycznych, a Ty będziesz mogła pójść do przodu i zajść w ciążę.