Najnowsze artykuły

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Pełne i zmysłowe usta to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety większość kobiet nie jest nimi obdarzona w sposób naturalny, a przez lata usta...

Czytaj Więcej

5 znaków, aby wezwać lekarza w ciąży

Od rozstępów, przeciekających piersi, po dosłownie zapuszczoną brodę (tak, możesz zapuścić włosy na twarzy!), to czysta ciąża może spowodować, że Twój organizm będzie robił pewne rzeczy z POWIERZCHNI. Jednak w tym artykule omówię pewne komplikacje ciążowe, które możesz mieć, a które powinnaś ZAWSZE zgłaszać do lekarza w 100%.

1) KRAWIENIE

Krwawienie z pochwy jest zawsze przerażające podczas ciąży. Kiedy od miesięcy nie ma okresu, kropla krwi w toalecie może być dość nerwowa.

Niektóre kobiety doświadczają krwawienia w pierwszym trymestrze, ponieważ dziecko implantowane jest do ściany macicy. Zwykle określa się to mianem bardzo lekkiej plamistości, co zdarza się wiele razy, jeszcze zanim stwierdzisz, że jesteś w ciąży.

PRZYCZYNY KRWAWIENIA Z POCHWY OBEJMUJĄ:

 • Problemy z łożyskiem, w tym previa lub przerwanie: Previa łożyska jest wtedy, gdy łożysko jest wszczepiane blisko lub całkowicie pokrywa szyjkę macicy. Zazwyczaj nie jest to szkodliwe dla dziecka, chyba że krwawienie jest nadmierne. Przerwanie łożyska ma miejsce wtedy, gdy łożysko odrywa się od ściany macicy, częściowo lub całkowicie. Przerwanie łożyska jest nagłym przypadkiem i zazwyczaj towarzyszy mu stały ból brzucha w miejscu przerwania.
 • Poronienie: Poronieniu często towarzyszą skurcze brzucha oraz silne, jaskrawoczerwone krwawienia. Im dalej jesteś w ciąży, tym silniejsze są skurcze i silniejsze jest krwawienie.
 • Stosunek seksualny: Seks jest bardzo częstą przyczyną krwawienia z pochwy w czasie ciąży. Szyjka macicy jest bardzo naczyniowa (płynie do niej dużo krwi), a każda manipulacja może spowodować krwawienie.
 • Uraz brzucha: Zewnętrzny uraz ciała może spowodować krwawienie z pochwy, np. w wyniku wypadku samochodowego lub upadku.
 • Ciąża pozamaciczna: Ciąża pozamaciczna to nagły przypadek medyczny, czasem związany z krwawieniem z pochwy. Wiąże się ona również z silnym bólem brzucha. Jest to sytuacja, w której zarodek wszczepia się poza macicą, zwykle wewnątrz jednego z jajowodów.
 • Przedwczesny poród: Podobnie jak w przypadku szyjki macicy, kiedy rodzisz w trakcie porodu, poród przedwczesny często powoduje krwawienie, ponieważ masz skurcze i zmiany w szyjce macicy.
 • Pęknięcie macicy: Pęknięcie macicy jest bardzo rzadkim przypadkiem i najprawdopodobniej przydarzyłoby się kobiecie, która rodzi i miała już wcześniej wykonane cesarskie cięcie. Może się ono jednak zdarzyć każdemu, niezależnie od okoliczności.
 • Infekcja: Czasami bakteryjne infekcje pochwy, macicy lub choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować pewne krwawienia.

2) BÓL BRZUCHA

Jest tylko jeden raz, kiedy powinieneś mieć bóle brzucha, które są uzasadnione w czasie ciąży, i to w czasie porodu! Dokładniej mówiąc, poród po 37 tygodniach. Wszystkie inne przypadki powinny być zgłaszane do lekarza, ponieważ ból brzucha może sygnalizować wiele różnych problemów. Większość z nich omówiłam powyżej w sekcji poświęconej krwawieniu, ale niektóre z częstych powodów to między innymi:

 • Praca przedwczesna
 • Poronienie
 • Skurcze Braxton-Hicksa
 • Aborcja łożyskowa
 • Ciąża pozamaciczna
 • Infekcje
 • Zerwanie macicy
 • Zaparcie

Okrągły ból więzadła: Macica jest mięśniem, a z przodu brzucha biegną wzdłuż niej więzadła, które rozciągają się w miarę dorastania dziecka. Czasami takie rozciąganie może być bolesne i powodować pewien dyskomfort podczas ciąży. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy zmieniasz pozycje. Ważne jest, aby zauważyć, że okrągłe więzadła nie są wcale szkodliwe dla dziecka.
3) POCZUCIE
Płyn owodniowy jest poduszką, która pomaga chronić dziecko w czasie ciąży. Jest on również ważny dla dojrzałości płuc dziecka.

Często zdarza się, że przerwa w dostawie wody następuje spontanicznie podczas porodu, jednak czasami zdarza się to przed terminem. To jest to, co twój OBGYN jest zaniepokojony, jeśli zgłosić wszelkie wycieki z pochwy przed 37 tydzień.

Czasami infekcje pochwy mogą powodować zwiększone wydzieliny w czasie ciąży. Ponadto, pod koniec ciąży, może mieć wzrost tego absolutorium, jak twój organizm przygotowuje się do porodu.

Wyładowanie jest jednak inne niż płyn owodniowy. Płyn owodniowy jest zwykle w znacznie większej obfitości i znacznie bardziej wodnisty niż normalna wydzielina z pochwy.

Jeśli uważasz, że w każdej chwili ciąży, niezależnie od wieku ciążowego, doszło do pęknięcia wody, zadzwoń do lekarza. Istnieje wiele testów, które można wykonać w celu ustalenia, czy tak się stało, czy nie.

4) ZMNIEJSZENIE RUCHU
Kiedy będziesz w około 24 tygodniu ciąży, Twój lekarz porozmawia z Tobą o wykonaniu "kopnięcia płodu". Liczenie kopnięć płodu to łatwy sposób na sprawdzenie, czy dziecko ma się dobrze!

Zasadniczo to, co robisz, to leżeć po lewej stronie bez żadnych przeszkód i zwracać uwagę na to, jak porusza się Twoje dziecko.

Powinieneś robić to mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Robiłam to przed snem o 8 rano po długiej nocnej zmianie, bo wtedy moje dziecko najbardziej lubiło się ruszać!

Powinieneś policzyć, ile razy dziecko się porusza i ile czasu mu to zajmuje. Liczy się każdy ruch, od małego trzepotania do ogromnego kopnięcia. Aby "przejść", dziecko powinno poruszać się dziesięć razy w ciągu dwóch godzin. Możesz przestać liczyć po tym, jak dziecko poruszy się dziesięć razy. Czasami dzieci poruszają się wszystkie dziesięć razy w pierwszej minucie! Czasami jest bliżej do dwugodzinnego znaku. Każde z nich jest normalne!

Jeśli dziecko nie porusza się dziesięć razy w ciągu dwóch godzin, należy wezwać lekarza. Może to być oznaką, że dziecko jest w niebezpieczeństwie. Pomyśl o tym, kiedy czujesz się chora i pod wpływem pogody, nie lubisz się ruszać i masz tendencję do pozostawania w łóżku. To jest ten sam powód, dla którego niemowlęta poruszają się mniej, gdy są zestresowane.

Należy zauważyć, że niemowlęta mają cykle snu w łonie matki, a kiedy śpią, nie poruszają się tak bardzo. Dzieci lubią spać, kiedy się poruszają. Właśnie dlatego ważne jest, aby robić kopnięcie płodu liczy się, kiedy leżysz, ponieważ to właśnie wtedy dzieci lubią się budzić!

5) BÓL GŁOWY LUB NIEWYRAŹNE WIDZENIE

Kiedy idziesz na zaplanowaną wizytę, lekarz zawsze zapyta cię, czy miałeś bóle głowy lub nieostre widzenie.

Bóle głowy lub nieostre widzenie mogą być oznaką stanu przedrzucawkowego, zagrażającą życiu komplikacją ciąży dla Ciebie i dziecka.

Stan przedrzucawkowy jest bardziej powszechny pod koniec ciąży, ale może wystąpić w każdej chwili po 20 tygodniu ciąży. Charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi, obrzękiem kończyn i białkiem w moczu. Jest to również powód, dla którego musisz sikać do kubka za każdym razem, gdy idziesz do lekarza!

Stan przedrzucawkowy jest dla ciebie niebezpieczny, ponieważ jeśli twoje ciśnienie krwi jest bardzo wysokie, może spowodować napad lub udar. Jest to również bardzo niebezpieczne dla dziecka, ponieważ wraz ze wzrostem ciśnienia krwi, mniej krwi i tlenu dociera do Twojego łożyska, co ostatecznie oznacza mniejszy przepływ krwi i tlenu dla dziecka.