Najnowsze artykuły

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Pełne i zmysłowe usta to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety większość kobiet nie jest nimi obdarzona w sposób naturalny, a przez lata usta...

Czytaj Więcej

Poradnik Do Zamrażania Jajeczek Dla Początkujących Kobiet

Dla wielu dumnych właścicieli macicy płodność może być skomplikowanym zagadnieniem.

Podjęcie decyzji o wprowadzeniu na świat (teraz lub później) dosłownie człowieka jest bardzo ważne, a niepewność tego, co dzieje się tam na dole z płodnością, może z pewnością wpłynąć na tak ważną decyzję. Dlatego właśnie możliwość zamrożenia jaj, jeśli jest dla Ciebie dostępna, jest przełomowa.

Poznanie świata płodności - zarówno tego, co dzieje się w twoim ciele, jak i tego, co jest możliwe dzięki nowoczesnej medycynie - może umożliwić ci podejmowanie najlepszych decyzji dla *you* i każdej przyszłej rodziny, którą możesz planować.

Nasza specjalistka ds. okresu rezydencji, Dani Berkowitz (należy ją poznać z naszego IG!), usiadła z naszym wiceprezesem ds. PR i Społeczności, CJ Frogozo, oraz jej lekarzami z CCRM Fertility, dr Talebianem i dr Knopmanem. Oprowadzają nas po drodze płodności CJ i odpowiadają na kilka pytań, które zadałaś na temat zamrażania jajeczek i płodności:

Dani: Więc CJ, co ukształtowało tę decyzję dla ciebie? I dlaczego teraz?

CJ: Cóż, "Dlaczego teraz?" było całkiem absolutne. I to dlatego, że miałem OB-GYN'a, który powiedział, "Zrobisz to teraz, albo nigdy." To się złożyło na kilka pytań, które miałem do dwóch lekarzy, których tu dzisiaj mamy.

Mam 38 lat, a za 4 miesiące skończę 39. Po prostu czułem, że teraz jest ten czas. Nie staje się to łatwiejsze, a ja nie staję się młodszy. Wszystkiego najlepszego z okazji 39. urodzin dla siebie!

Właściwie nie podjęłam jeszcze decyzji, ale możliwość posiadania dzieci była dla mnie bardzo ważna. Jeśli za dwa lata zdecyduję, że chcę mieć dzieci i nie dzieje się to w sposób staromodny, mam teraz te inne opcje, które w pewnym sensie przedłużają moją płodność.

Dani: Czy przechodząc przez ten proces obaliłaś jakieś mity, w które wierzyłaś o zamrażaniu swoich jajeczek?

CJ: Miałam wiele różnych pytań, w tym: Ile lat jest za stare? Na przykład, czy 38 jest nawet za stare? Czy jest klif - dosłownie, w wieku 40 lat, czy po prostu spadasz z klifu bezpłodności?

Dr Knopman: To zabawne, że używa pan analogii klifu, bo ja zawsze używam analogii narciarstwa. Tak jak wtedy, gdy zapas jajników lub ilość jajeczek zmienia się z zielonych, na niebieskie, na czarne. I masz rację, 40 to dla większości z nas coś w rodzaju "czarnych", ale nie wiem, czy kiedykolwiek będziesz *za stary*, dopóki będziesz miał menstruację. Myślę, że zamrażanie twoich jajek dzisiaj jest zawsze lepsze niż jutro, albo trzy lata w dół drogi.

CJ: Myślałem o tym, właściwie, od pięciu lat. Zrobiłem wszystko, co możliwe, żeby tego nie robić. Pieniądze. Jestem ocalałym z raka. Jestem za stary, za młody, nie jestem w odpowiednim miejscu - i w końcu musiałem to zrobić.

Wiele osób powie, że o wiele lepiej zamrozić zarodek niż jajo. Więc wtedy wpadłem w panikę. Mówię mojemu partnerowi, że nie tak długo, "Potrzebuję twojej spermy!" A wy pomogliście to złagodzić.

Dr. Talebian: Kiedy kobiety przychodzą mówić o płodności, nie wiem, jak bardzo są płodne, jeśli nigdy nie próbowały zajść w ciążę. Jedynym sposobem na poznanie twojej jakości jajeczka jest, okay, odbycie niezabezpieczonego stosunku i zajście w ciążę, czy nie? Albo, co dzieje się z twoimi jajami w laboratorium IVF, gdy narażasz je na kontakt ze spermą? Czy one zapładniają? Czy dobrze rosną? Czy wytwarzają dobrej jakości, dobrze wyglądające embriony, a następnie, jeśli zbadasz je chromosomalnie, czy są zdrowe?

Więc, to pytanie, ile lat jest za stare? - Jest naprawdę trudne. Jedyne, co możemy powiedzieć, to to, że rokowania są najlepiej określane na podstawie wieku i na podstawie badań populacji. Nasza nauka jest wciąż daleko w tyle, jeśli chodzi o spojrzenie na każdą kobietę z osobna, na jej specyficzną genetykę, na jej dokładną liczbę jaj, na jej dokładną jakość. Badania krwi i USG mogą dać nam ogólne pojęcie, ale nie ma żadnego magicznego testu, który mówiłby "Tak, twoje jaja są dobre, nie są" lub "Tak, jesteś płodna, lub nie, nie jesteś".

Kiedy zamrażasz zarodek, to po prostu daje ci dużo więcej informacji. Kiedy zamrażasz jaja sam, wiesz, że masz te 38-letnie jaja, które są zamrożone, ale nie znasz ich jakości.

Dani: Dlaczego ludzie w pierwszej kolejności zamrażają swoje jaja?

Dr. Knopman: Kobiety rodzą się z tymi wszystkimi jajami, które kiedykolwiek będziemy mieć. Nigdy nie będziemy robić nowych jajek, w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy robią nową spermę co 70 dni. Większość z nas rodzi się z jednym do dwóch milionów jajeczek, a do czasu pierwszej miesiączki, jesteśmy już na poziomie 350.000 do 400.000. Nikt naukowo nie może się dowiedzieć, jak stracić te wszystkie jaja, zanim zajdzie się w ciążę, ale tak się właśnie dzieje. Od pierwszej do ostatniej miesiączki stale tracisz jaja, a ich jakość pod koniec życia reprodukcyjnego jest niższa.

Zanim doszło do zamrożenia jajeczek, jeśli kobieta nie była pewna, czy będzie miała dziecko, czy będzie czekać, naprawdę nie mieliśmy żadnych możliwości. Teraz mamy możliwość powiedzieć, poczekaj chwilę, weźmiemy podzbiór jaj w wieku, w którym jesteś dzisiaj - nazywamy to kohortą - i zamrozimy je na przyszłość.

Dani: Kiedy kobiety mówią o płodności, to zazwyczaj dlatego, że dowiedziały się, że nie są płodne, albo martwią się, że nie mogą zajść w ciążę. Kiedy dowiadujesz się, że nie możesz zajść w ciążę w sposób naturalny, wydaje się to być niespodzianką - okropną niespodzianką. Skąd wiesz, nawet przed pójściem do specjalisty ds. płodności?

Dr. Talebian: Nie wiesz i nigdy się nie dowiesz, dopóki nie spróbujesz zapłodnić tych jajeczek. Są pewne rzeczy, które możesz zrobić, aby się wykształcić i wzmocnić. Poznaj historię swojej rodziny - zapytaj mamę, ciotki, siostry, kuzynów, a jeśli masz jakąś historię wczesnej menopauzy lub walki z płodnością, może zechcesz przedstawić ją swojemu ginekologowi lub spotkać się z lekarzem specjalizującym się w dziedzinie płodności.

Istnieje kilka informacji, które możemy uzyskać dzięki badaniom krwi i USG, aby zrozumieć, co dzieje się z rezerwą jajnikową, ale wiele z nich po prostu wraca do wieku i znajomości biologii. Po 35 latach wszystko zaczyna się pogarszać, a potem znowu po 38, a potem po 40. Tak, teoretycznie twoje jaja są najlepsze w wieku 20 lat, ale nie chcemy też przywoływać strachu. Chcemy mieć to na uwadze.

Dani: Kiedy nie możesz już używać mrożonych jajek? Czy jest wydech, termin przydatności do spożycia

Doktorze Knopman, zawsze mówię, że wygasnie pan przed swoimi jajami. Kiedy twoje jaja są zamrożone, kiedy są zanurzone w ciekłym azocie, mogą pozostać tak długo, jak tego chcesz - to nie to samo, co posiadanie kurczaka w zamrażarce, który trzyma je przez okres X czasu.

Kiedy pacjenci przychodzą porozmawiać o zamrażaniu jajek, mówię im *you*, żeby ustalili dla siebie punkt odcięcia. "Sama, jeśli mam 45 lat i nie znalazłam odpowiedniej osoby, to wrócę i użyję tych jajek".

Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodczej, nie popiera kobiet w ciąży powyżej 55 roku życia, więc nie zalecamy przenoszenia zarodków po tym wieku. Ale twoja macica jest w pewnym sensie magiczna, więc myślę, że powinnaś postawić swój własny punkt w głowie.